Ostatnia prosta

Równo za dwa tygodnie wybory.

O tej porze już otwarte będą lokale wyborcze…

 

Kilka dni temu rozmawiałem z facetem inteligentnym, de facto prawnikiem, który powiedział mi: „to wkurzające, że masz TRZECIE miejsce na liście bo praktycznie nie masz żadnych szans na wejście do Rady”. Spadłem z krzesła.
TERAZ POMYŚLMY: jeżeli wykształcony inteligentny facet nie zdaje sobie sprawy z zapisów ordynacji wyborczej w zakresie sposobu rozdziału mandatów po wyborach to jak pojmuje to zwykły wyborca, który z materią prawa  wyborczego ma do czynienia raz na kilka lat?

Otóż, ordynacja wyborcza obowiązująca w wyborach zarówno do Rady Miasta Bolesławiec jak też Rady Powiatu Bolesławieckiego jest ORDYNACJĄ PROPORCJONALNĄ. Jest to taki sposób liczenia głosów i rozdziału mandatów w którym ogólna sumaryczna ilość głosów zdobytych przez listę kandydatów danego komitetu wyborczego przeliczana jest na zdobyte mandaty. Mniej więcej „proporcjonalnie” – dlatego nazywa się PROPORCJONALNA.

Jeżeli  po podliczeniu głosów dany komitet w danym okręgu wyborczym zdobył DWA mandaty to zdobywają go DWAJ kandydaci z NAJWIĘKSZĄ zdobytą liczbą głosów na tej liście a nie DWIE PIERWSZE osoby z listy. Więc szanse na zdobycie mandatu ma KAŻDY kandydat na liście komitetu w okręgu.

NIE PIERWSZY tylko dlatego że jest pierwszy na liście!!

Zapamiętajcie to kochani Wyborcy! Wasz sąsiad, znajomy, kolega, koleżanka pomimo że są na liście na odległych pozycjach – mają TAKIE SAME SZANSE na zostanie Radnym jak „liderzy” list. To zależy OD WAS/NAS.

 

Chyba nie muszę  podpowiadać  że na karcie głosowania do Rady Powiatu Bolesławieckiego skreślamy DOUBLE 13 ;)

Lista nr 13

Okręg nr  1

Miejsce  3

 

Pozdrowienia z rana. Ruszcie się z kanap. Trzeba korzystać z pięknej pogody póki jest. Może być ROWER ;)

 

Mariusz

 

okreg1powiatmaly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>