Sport to priorytet

Może trudno to sobie uzmysłowić ale nasz mały mały Bolesławiec ma się czym pochwalić sportowo…

To lekkoatleci naszej „złotej” BOLESLAVII, to Bolesławieckie Towaszystwo Siatkarskie ze swoimi walecznymi odnoszącymi sukcesy siatkarzami, bolesławieccy biegacze amatorzy ze swoimi „przekozakami” w osobach Łukasza Króla i ultramaratończyka Daniela Milewicza i wreszcie najbliżsi mojemu sercu bolesławieccy kolarze amatorzy.

Ale „ab ovo” jak mówi stare przysłowie pszczół :)

Cztery lata temu, po ponad dwuletnim okresie intensywnego uprawiania turystyki rowerowej – de facto wspólnie z naszym nieodżałowanym Darkiem Kwaśniewskim – wpadliśmy z Robertem Brzezińskim (ówczesnym z-cą Komendanta Powiatowego PSP w Bolesławcu) na pomysł reaktywowania wyścigów MTB jakie w latach poprzednich dość często odbywały się w regionie bolesławieckim. Organizowała je wtedy Grupa Kolarska Cyklosport – jedyny Klub Kolarski jaki istniał wtedy w Bolesławcu.

W 2014 wspólnie z Xtrabike i Shimano Service Center Ewy i Wojtka Bączków, przy wsparciu jednego  z bardziej doświadczonych lokalnych organizatorów wyścigów kolarskich i sędziego DZKOL Dominika Broniszewskiego, stworzyliśmy Ceramiczny Bike Marathon MTB. Pierwszy po latach przerwy wyścig MTB wystartował z bolesławieckiego Rynku w Bory Dolnośląskie, metę mając na drodze technicznej przy autostradzie A4 w okolicach Krępnicy. Jedyny raz wtedy wyścig nie miał nic wspólnego z Bolesławieckim Świętem Ceramiki – od 2015r. odbywa się on już w ramach oficjalnego programu  BŚC.

Niejako siłą bezwładności w styczniu 2015 zorganizowaliśmy pierwszy (i jak na razie jedyny) Ceramiczny Cyclocross – wyścig przełajowy który miał wtedy, jak nie pierwszą w regionie tego rodzaju imprezę,  dość niezłą frekwencję. Chyba trzeba wrócić do organizacji tych zawodów bo „przełajowców” jest coraz więcej.

Od roku 2014 odbyły się cztery Ceramiczne XBM MTB i jeden Ceramiczny Cyclocross. Od dwóch lat z kolei we współpracy z Powiatem Bolesławieckim odbywa się Kryterium Szosowe Powiatu Bolesławieckiego – ciekawy wyścig w formule kryterium ulicznego.

Rok bieżący to „złoty” rok kolarstwa w regionie Bolesławieckim. W marcu odbył się finansowany ze środków Marszałka Woj. Dolnośląskiego wyścig kolarstwa XC MTB  – Międzynarodowy Wyścig Kolarstwa XC Dolnośląskie Otwarcie Sezonu CrossCountry – przy okazji została odtworzona i przywrócona do życia użytkowana kiedyś wymagająca trasa w „parkolesie” przy ul. Piastów zaś w czerwcu, przy okazji Tygodnia z Powiatem Bolesławieckim, wspomniane już Kryterium Uliczne Powiatu Bolesławieckiego.

5 sierpnia, przy okazji otwarcia kompleksu sportowego ‚Wiadukt Plaza Bolesławiec” odbyła się największa w historii Bolesławca impreza sportowa (pomijając chyba tylko kampanię napoleońską 1813r :) ) – 7. etap IX cyklu Kaczmarek Electric MTB – jednego z największych wyścigów MTB w płd.-zach. Polsce którego miałem być zaszczyt współorganizatorem i koordynatorem. W tym roku nie odbył się piąty (jubileuszowy) Ceramiczny XBM MTB ponieważ organizowanie go dwa tygodnie po Wyścigu Kaczmarek Electric MTB na zbliżonej trasie mijało się z celem.

1 września z kolei odbył się spektakularny wyścig szosowy którego początek i koniec miały miejsce na torze PIXERS RING – przeznaczonym do celów wyścigów samochodowych i nauki driftu. Do współorganizacji (chyba z racji uznania moich kompetencji w tym zakresie) zostałem zaproszony przez Bartka Kasprzyka – Prezesa Road-Racing.PL – za co mu jestem wdzięczny bo było to niesamowite wyznanie organizacyjne.

Czyli reasumując – od 2014 roku w bolesławcu odbyło się DZIEWIĘĆ wyścigów kolarstwa szosowego lub MTB. Wynik chyba imponujący. Wniosek – Bolesławiec kolarstwem „stoi”.

Bolesławiec posiada CZTERY kluby kolarskie. Najstarszy – Grupa Kolarska CYKLOSPORT a także BIKESTACJA, XTRABIKE Bolesławiec i ROAD-RACING.PL. Zawodnicy tych klubów to czołówka amatorskiego peletonu szosowego i MTB. To mistrzowie Polski jak Łukasz Ryż i Szczepan Paszek jak również Mistrzowie Europy – przykład Sabiny Rzepki, która nie dość, że jest zawodniczką to jeszcze trenerem z tytułem doktorskim AWF w Katowicach.

Bolesławiec ma szansę na stanie się ośrodkiem/bazą treningową dla wielu dyscyplin sportowych. Wobec planów na najbliższe lata przebudowy stadionu przy ul. Spółdzielczej i budowy hali lekkoatletycznej oraz budowy hali widowiskowo-sportowej a także poszerzenia w najbliższych latach oferty noclegowej (planowana/rozpoczęta budowa hotelu) mamy kluczowe elementy do stworzenia oferty dla klubów sportowych – zarówno polskich jak i zagranicznych. Istniejąca baza obiektów sportowo-rekreacyjnych (np otwarty wczoraj FIT STYLE ZONE, SQUASHSTACJA, Bolesławieckie TERMY, Pływalnia ORKA) to świetna składowa oferty bazy treningowej. Położenie geograficzne Bolesławca daje nam ogromne możliwości. Bliskość autostrady (łatwość dojazdu), trasy rowerowe i biegowe w Borach Dolnośląskich, naprawdę ŚWIETNE asfalty (kolarstwo) których zazdroszczą nam kolarze z większości stron Dolnego Śląska, największy w Polsce i jeden z największych w Europie pumptracków, bliskość Karkonoszy to nieocenione atuty. Do kompletu brakuje nam jeszcze profesjonalnego ośrodka badania wydolności sportowców ale jestem po rozmowach zarówno z Panem Prezydentem Piotrem Romanem (kilka miesięcy temu) oraz Starostą Bolesławieckim Karolem Stasikiem i mogę powiedzieć, że JEST WOLA stworzenia kompleksowej oferty sportowej w Bolesławcu.

Nawiasem mówiąc, wobec poziomu kolarstwa w Bolesławcu i jego powszechnością i popularnością, może czas zastanowić się nad otwarciem klasy sportowej o profilu kolarskim?

 

Zrobimy to ;)

Pozdrowienia

Mariusz

 

P.S. O bolesławieckich mistrzach brydżystach nie wspominam bo to przeciwległy biegun sportu – ale oni również muszą dbać o kondycję fizyczną (czasy „zakopconych” dymem papierosowym pokojów w akademikach już minęły)

P.S.2 Poniżej jedna z najpiekniejszych fot z wyścigów MTB jakie widziałem – z naszego CXBM MTB 2017

 

29356716_2072381663042434_7104342250838032384_o

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>